Jan Čižmář – loutna, theorba, kytara

Czech lute / Česká loutna - tour 2018

Česká loutna – jihoamerické turné 2018

Projekt realizuje Plaisirs de Musique, z. s. za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky a pod záštitou velvyslance ČR v Chile, J. E. RNDr. Josefa Rychtara.
 
Projekt si klade za cíl představit hudbu pro loutnové nástroje, a to z pera barokních skladatelů jak českých, tak i skladatelů ne-českých, která se dochovala v českých a moravských archivních sbírkách. Prezentované skladby budou interpretovány na věrných kopiích dobových nástrojů.
Jádrem projektu je koncertní turné loutnisty Jana Čižmáře prezentující českou barokní kulturu, konkrétně loutnovou hudbu 17. a 18. století. Koncertní program s názvem „Bohemian Lute Rhapsody - Czech Lute“ představí místnímu publiku hudbu z českých a moravských archivů i hudbu historicky související s územím dnešní České republiky.
Významným počinem bude zejména jeho gala koncert v rámci Festivalu staré hudby (Festival Internacional de Música Antigua) v Aula Magna de la Universidad de Santiago de Chile, který přitahuje pozornost místních médií a široké veřejnosti. Další koncerty se budou konat na 
• Universidad Alberto Hurtado, Santiago de Chile
• Santa Cecilia Guitar Festival, Buin
• Festival Carreras Musicales, Mendoza
• Ambasáda České republiky v Chile
Použito bude celkem šest historických nástrojů (barokní kytara, barokní loutna, mandora, renesanční loutna, theorba a romantická kytara) v dílech skladatelů jako hrabě Jan Antonín Losy, Sylvius Leopold Weiss a dalších, často anonymních, dochovaných ve sbírkách české šlechty (Lobkowicz, Chorinsky) i klášterů na území Čech a Moravy (Křesobor, Rajhrad, Staré Brno).
Další, neméně důležitou aktivitou projektu jsou přidružené pedagogické a přednáškové aktivity určené pro odbornou i laickou veřejnost - přednášky o české barokní hudební kultuře a mistrovské třídy pro studenty hudebních oddělení tamních institucí.