Jan Čižmář – loutna, theorba, kytara

Marta Kratochvílová & JČ

Jan Čižmář a flétnistka Marta Kratochvílová spolupracují od roku 2008. Společně koncertovali v České republice, Francii, Itálii, Maďarsku, Německu, Nizozemí, Polsku, Rakousku, Slovensku a Švýcarsku. Autentické provedení staré hudby na replikách dobových nástrojů či přímo na vzácných originálech historických příčných fléten a louten nabízí jedinečné barevné a zvukové kontrasty, které jsou prezentovány na profesionální umělecké úrovni v pestré nabídce koncertních programů.

Toulky staletími a Evropou procestují deset zemí a pět století za doprovodu hudby slavných truvérů, madrigalistů a dvorních skladatelů. Archivní koncert s nově objevenými skladbami starých mistrů. Bílé zlato ze zámku prezentující originální skladby napsané v druhé polovině 18. století na strážnickém zámku pro vzácnou flétnu ze slonoviny, která je dnes součástí sbírky uložené v Moravském zemském muzeu. Musique de co(e)ur - program z období největšího lesku francouzského dvora za vlády Ludvíka XIV. !FLautenmusik! - recitál klasických skladeb osvědčených německých mistrů vrcholného baroka, Ad libitum... improvizační program, ve kterém se probouzejí staleté tradice a formy, inspirovaný dávnými melodiemi a tanci, stejně jako geniem loci koncertního prostoru, publikem a prostou krásou zvuku flétny a loutny. 

Marta Kratochvílová studovala hru na flétnu na Konzervatoři v Pardubicích a poté na JAMU v Brně. Dále se specializovala na barokní a renesanční příčnou flétnu na Conservatoire National de Région de Strasbourg. Ve Francii působila v souborech Le Parlement de Musique, Bohemia duo a NotaBene. V rámci renesančních workshopů (Ferrara, Mnichov, Stuttgart, Basilej) účinkovala s Consortem renesančních fléten ze Strasbourgu. Pravidelně koncertuje se sólovými i komorními projekty, a účastní se prezentací a masterclass po celé Evropě. Soukromě vyučuje hru a dobovou interpretaci na barokní a renesanční traverso. Je uměleckou vedoucí consortu renesančních příčných fléten Tourdion.

Duo Čižmář – Kratochvílová příležitostně spolupracuje také se souborem Plaisirs de Musique a dalšími hosty.

 

Na fotografiích: Marta Kratochvílová s originálním traversem, Lorenzo Cerino, Torino c. 1760 (laskavě zapůjčeno ze sbírek MZM v Brně) Jan Čižmář s barokní loutnou (Lars Jönsson, Dalarö 2008), model Sebastian Schelle 1744