Jan Čižmář – loutna, theorba, kytara

Aktuelles

Codex Jacobides - NEW CD

Neue Laute - Michael Lowe (ex Anthony Rooley)

It is my pleasure that Anthony Rooley offered me his famous Michael Lowe lute. Ths instrument is featured on numerous recordings with Rooley´s ensemble Consort of Musicke as well as with singers such as Emma Kirkby or Evelyn Tubb. Made by famous british lutemaker Michael Lowe it is a rare doubleheaded dutch lute well known from dutch masters´ painting of 17th century. It is best suited for accompaniment of songs of H.Purcell, G.Finger and their contemporaries. Its tuning is also unique, there is only a handful of solo pieces written for it (especially Thomas Mace: The Musicke monument) that are currently being prepared for a solo CD recording and in concert programme Songs without words.

Czech lute / Česká loutna - tour 2018

Česká loutna – jihoamerické turné 2018

Projekt realizuje Plaisirs de Musique, z. s. za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky a pod záštitou velvyslance ČR v Chile, J. E. RNDr. Josefa Rychtara.
 
Projekt si klade za cíl představit hudbu pro loutnové nástroje, a to z pera barokních skladatelů jak českých, tak i skladatelů ne-českých, která se dochovala v českých a moravských archivních sbírkách. Prezentované skladby budou interpretovány na věrných kopiích dobových nástrojů.
Jádrem projektu je koncertní turné loutnisty Jana Čižmáře prezentující českou barokní kulturu, konkrétně loutnovou hudbu 17. a 18. století. Koncertní program s názvem „Bohemian Lute Rhapsody - Czech Lute“ představí místnímu publiku hudbu z českých a moravských archivů i hudbu historicky související s územím dnešní České republiky.

Saint Amour

CD war aufgenommen in Grüssau (Krzeszów) Abtei - the very place where the lute manuscripts were stored for centuries - and probably also originated!

Music exclusively from the collection!

ensemble Plaisirs de Musique:

Jan Čižmář - baroque lute, baroque guitar

Marta Kratochvílová - traverso

Martyna Pastuszka - baroque violin

Julia Karpeta - viola da gamba

Grzegorz Joachimiak - musicologist, production

available for sale - 15 EUR via this website.

 

Flautoškola 3 - kytarové doprovody

Jan Čižmář is author of guitar accompaniments to a well known school of recorder playing published by Baerenreiter - Flautoškola 3.

http://noty-knihy.inshop.cz/inshop/shop.asp?kat=H%208036%20b

 

Jan Čižmář appointed patron of Vizovice musical summer cycle

Vizovice is a very special place to me and I am honoured to become a honorary patron of the local musical summer concert cycle.

Didone abbandonata - baroque opera tour 2015

Jan Čižmář is spiritus agens and musical director of baroque opera project - Domenico Sarri: Didone Abbandonata

Dates:

12.+13.+16.+21.+23.+24. September 2015

more info: www.hudebnilahudky.cz

New videos from Krzeszów lute manuscripts collection

Jan Čižmář has recently recorded set of videos from the lute manuscripts of Krzeszów monastery.

 

Johann Anton Losy von Losinthal: Courante des forgerons from Polona on Vimeo.