Jan Čižmář - lute, theorbo, guitar

Tourdion

Spolupráce Jana Čižmáře se souborem Tourdion nabízí jedinečný zážitek z poslechu hudby psané tzv. renesanční consort (ansámbl) především renesančních příčných fléten (traverso). Vedoucí souboru je Marta Kratochvílová, která v roce 2012 navázala na své bohaté zkušenosti z působení v consortech renesančních příčných fléten ve Strasbourgu, Stuttgartu, Ferraře a Baselu. >>>

Soubor má ve svém repertoáru např. program Renesanční hudby tří království: francouzského, anglického a českého, ve kterém představí nejen pestrý výběr skladeb, ale i významné autory své doby včetně legendami opředeného panovníka Jindřicha VIII., populárního italského skladatele Alessandra Striggia, Pierra Attaignanta, Jacquese Moderna či vlámského skladatele a vydavatele Tielmana Susata.
Tourdion vystupuje v proměnlivém složení, v obsazení:
 sopránová (g′) renesanční příčná flétna
 tenorová (d′) renesanční příčná flétna
 tenorová (d′) renesanční příčná flétna
 tenorová (d′) renesanční příčná flétna
 basová (a) renesanční příčná flétna
 renesanční loutna, renesanční kytara, perkuse
O nástrojích:
Renesanční traverso je na rozdíl od novějších modelů vyrobeno jen z jednoho kusu dřeva a nemá žádné klapky. Nástroje, které používá Tourdion, jsou kopiemi podle originálů dnes dochovaných v Mnichově, model „Rausch von Schratt(enbach)“. Na objednávku je vyrobil jako ucelený pětihlasý (STTTB) consort pan Philippe Allain-Dupré, pařížský mistr nástrojař a flétnista; specialista jak na renesanční a barokní nástroje, tak i na jejich literaturu a prameny. K výrobě bylo použito dřevo kdoule. Oproti originálům, které byly laděny přibližně na 408 Hz, jsou nástroje Tourdionu laděny na 415 Hz.